Torrent

Co to jest Torrent ?

Jest to sieć p2p nowej generacji. Istnieje ona już długi czas, lecz nadal wiele osób nie radzi sobie z jej obsługą. Postaram się wytłumaczyć jak ona działa, oraz jak sprawnie i wygodnie z niej korzystać!

Cała ogólnoświatowa sieć, podzielona jest na systemy autonomiczne, które są ze sobą połączone na kilka różnych sposobów. Dzięki temu awaria nawet połowy łącz nie sparaliżuje sieci. Przy przesyłaniu dużych plików ograniczeniem jest to, że dane zawsze płyną jednym, czasami wąskim strumyczkiem, czasami z bardzo daleka. Odpowiedzią jest klient BitTorrent.

Jak zacząć ściągać poprzez tą sieć ?

Żeby zacząć ściągać pliki w tej sieci, trzeba zacząć od pobrania jednego z klientów obsługujących. Powstało ich już bardzo wiele, ale na początek polecam prostego w obsłudze, a zarazem uważany za jednego z najszybciej ściągających pliki klienta - µTorrent.

Jego instalacja nie jest wymagana (wystarczy ściągnąć program z Internetu. Przy pierwszym uruchomieniu programu warto jedynie wybrać sposób z jakim łączymy się z Internetem oraz podać przepustowość naszego łącza, dzięki czemu program będzie ściągał pliki odpowiednio do naszych możliwości.

Teraz juz jesteśmy gotowi do ściągania. Na różnych stronach pojawiają się pliki .Torrent - wystarczy kliknąć w niego (ew. wybrać: otwórz za pomocą µTorrent). Po połączeniu plik już się ściąga (oczywiście jeżeli nie ma jakiś problemów z połączeniem).

Czasem opłacalne jest po ok. 5 min sprawdzić z jaką szybkością ściąga się plik. Jeżeli jest mniejsza niż zwykle w tym programie, to opłacalne jest wyłączenie go, i ponowne uruchomienie. Po tym zabiegu prędkość może wzrosnąć. Po ponownym włączeniu komputera wystarczy kliknąć w ikonę programu i już dokańczamy ściąganie pliku/ów.

Prędkość jednak głównie zależy od ilości seeds'ów i peers'ów - teoretycznie im jest ich więcej, tym większa szansa na dobry transfer - jednak duża ich ilość wcale nie jest gwarancją na uzyskanie dużych prędkości. W praktyce różnie z tym bywa.

Jeśli nie zrozumiałeś czegoś dokłanie, to w temacie jak zacząć ściągać zostało wszystko dokładnie wytłumaczone, żeby żadna osób nie miała wątpliwości

Warto zobaczyć:

- najciekawsze klienty sieci Torrent.
- źródła plików .torrent.

Informacje Masz problem? Pytaj na forum.